TERMIN: 10 lutego 2024 (sobota), 10:00 – 16:00
(wykład I 10-11:30, przerwa kawowa, wykład II 12-13:30, przerwa kawowa, wykład III 14:00-15:30)
MIEJSCE: Aula Wielka – Uniwersytet Ignatianum, ul. Mikołaja Kopernika 26
PROWADZENIE i OBSŁUGA TECHNICZNA: Anna i Michał Gazdowie (Fundacja Przestrzeń Dobra)
PRELEGENCI:
1) Agnieszka i Adrian Pieniążkowie
2) Agnieszka i Jakub Kołodziejowie
3) Paulina i Jędrzej Szczepaniakowie
Wchodząc w małżeństwo zakładamy nową rodzinę, w której się dopasowujemy, dzielimy swoim doświadczeniem z przeszłości oraz tym, co wynieśliśmy z naszych domów. Podczas tegorocznej konferencji chcemy się skoncentrować na tych relacjach, które są dla nas szczególnie ważne. My – jako małżonkowie, my – nasze dzieci oraz my – nasi rodzice / teściowie. Co wypływa na te relacje? Jak można nad nimi pracować? O co warto zadbać, a czego unikać? Jak zrozumieć wzajemne potrzeby i zachowania?
Na te pytania odpowiedzą zaproszeni prelegenci – małżeństwa o stażu od kilku do kilkudziesięciu lat.
WYKŁADY:
10:00
„Nie zgubić bliskości…”
Dla wielu par małżeńskich okres po urodzeniu dziecka stanowi nie lada wyzwanie. Mniejsza ilość snu i płynące z tego zmęczenie, konieczność przeorganizowania codzienności, naglące potrzeby nowego członka rodziny… I w tym wszystkim ona i on, którzy jeszcze do niedawna mogli poświęcić sobie nawzajem mnóstwo czasu i uwagi. Z biegiem lat gdy rodzina dalej się powiększa – dochodzą kolejne wyzwania rodzicielskie i wychowawcze.
Jak w nowych okolicznościach nie zgubić bliskości? Jak nie pozwolić na to, aby nowe zadania i obowiązki oddaliły małżonków od siebie? Co warto robić, a czego lepiej nie, aby dzieci jeszcze bardziej zbliżały małżonków do siebie? O tym wszystkim porozmawiamy w czasie naszego wykładu.
Agnieszka i Adrian Pieniążkowie – małżonkowie z ponad 13 letnim stażem i czwórką dzieci w wieku od 11 do 2 lat. Łączą życie rodzinne z prowadzeniem dwóch firm – Adrian jest wodzirejem, a Agnieszka prowadzi kursy oraz szkolenia dla małżonków i rodziców o relacjach rodzinnych („Domowe Zawirowania”).
12:00
„Model konfliktu pary”
Wiele par prowadzi latami bezproduktywne spory. Nie rozumiejąc, dlaczego tak się dzieje, wpadają
w pułapkę wzajemnych oskarżeń i tracą do siebie zaufanie. Zaproszeni prelegenci spróbują wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje oraz skąd w związku mogą pojawiać się tak silne reakcje emocjonalne. Pokażą uczestnikom zależności i role w jakich para może funkcjonować oraz podpowiedzą, jak można konstruktywnie pracować nad relacją.
Agnieszka i Jakub Kołodziejowie – małżeństwo od 31 lat, pracują w Ośrodku Terapeutyczno-Szkoleniowym OTS w Lublinie jako terapeuci, redaktorzy czasopisma „Zbliżenia”, autorzy Małżeńskiej Gry oraz wielu publikacji popularno-naukowych z zakresu psychologii par. Od 13 lat prowadzą warsztaty dla par oraz platformę psychoedukacyjną relate.pl. Agnieszka – psychotraumatolog, Jakub – dr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
14:00
„Jak dogadać się z teściami?”
Wokół teściów – a szczególnie teściowych – możemy znaleźć masę żartów. Niestety częściej kryje się za nimi bolesna prawda niż rzeczywiste powody do śmiechu. Poprzestawanie na żartach nie zmieni naszej sytuacji, dlatego zmierzamy ku rozwiązaniom. To właśnie nim chcemy się przyjrzeć. Prelekcja zostanie podzielona na trzy części: ja, my, oni. Mamy wpływ na nasze reakcje, a troska o nas samych wpływa na sposób naszego reagowania. W następnej kolejności powinniśmy zatroszczyć się o naszą relację małżeńską. Miłość
i zaufanie do naszego współmałżonka to ogromny ładunek normujący naszą relację z teściami. W końcu skupiamy się na poznaniu i zrozumieniu naszych rodziców i teściów. Zrozumienie ich potrzeb i zachowań jest realną szansą na polepszenie naszych relacji.
Paulina i Jędrzej Szczepaniakowie – młode małżeństwo, instruktorzy metod rozpoznawania płodności, absolwenci Studium Rodziny. Od 4 lat prowadzą poradnię przedmałżeńską Szansa Poznania. Liderzy Wspólnoty Młodych Małżeństw, założyciele Fundacji Formacji Małżeństw „Jednym Ciałem”. Paulina z zawodu jest lekarką zajmującą się medycyną rozrodu i założycielką OvuCycles – platformy o zdrowiu hormonalny i profilaktyce płodności oraz aplikacji mobilnej do obserwacji cyklu. Jędrzej z zamiłowaniem rozwija swoją działalność Vintinger Restomod&Rebuild Cars realizując niecodzienne projekty samochodowe. Twórca gry terenowej „Jedziemy w Tatry”. Wśród licznych pasji i obowiązków uwielbiają wspominać, że najważniejszym ich zadaniem jest powołanie do małżeństwa i troska o budowanie wzajemnej relacji.