TERMIN: 12 lutego 2022 (sobota), 10:00 – 14:00
(wykłady 10:00-13:00; dyskusja: 13:15-14:00)
FORMA: online (YouTube youtube.com/watch?v=BJFxsnfPqdw i Facebook „Tydzień Małżeństwa w Krakowie”)
PROWADZENIE: Anna i Michał Gazda (Fundacja Przestrzeń Dobra)
WSTĘP: bezpłatny
Ilość miejsc nieograniczona.
GODZ. 10:00
1) MONIKA I MARCIN CHOCHLA
„Zaufanie”
Zaufanie to ten składnik związku, który jest jak sól w potrawach – jego dodatek często pozostaje nieodkryty, chyba, że go zabraknie… Co je buduje? Jakie zachowania przyczyniają się do wzrostu zaufania? I czym ono właściwie jest, skoro czymś więcej niż dotrzymywaniem tajemnic? Podczas wykładu odsłonimy odpowiedzi na te pytania, opierając się na badaniach dotyczących zaufania
w związkach. Sięgniemy do obserwacji Johna Gottmana i badań dr Brene Brown, która wskazała jego 7 składowych, m.in. stawianie granic, zakładanie dobrej intencji czy branie odpowiedzialności za swoje błędy. Podzielimy się praktycznymi wskazówkami, jak dbać o zaufanie w relacji, i zmierzymy z trudnymi pytaniami także o zaufanie… samym sobie, bo to podwalina do tego, co potem wydarzy się w związku.
Monika i Marcin Chochla – humanistka i inżynier, psycholog i automatyk, choleryk i flegmatyk. Dziewięć lat temu nikt nie wierzył, że ten związek przetrwa. Są małżeństwem od 6 lat, rodzicami Gabrysi (5 lat) i Bolka (3 lata). Monika jest autorką bloga www.chcemisie.com.pl. Zawodowo zajmuje się tematami wrażliwości, wstydu, odwagi oraz wszystkiego co z nimi związane na warsztatach i spotkaniach indywidualnych jako psycholożka i trenerka. Marcin – inżynier automatyk – doskonali się w branży bezpieczeństwa maszyn, posługuje także wśród chorych jako nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej oraz wśród więźniów jako wolontariusz w zakładzie karnym. Uwielbiają razem tańczyć i przemierzać świat rowerem (sami rowerem dotarli nad Adriatyk, a z dziećmi przejechali 2000 km trasą Greenvelo po Polsce Wschodniej).
GODZ. 11:00
„Czułość”
Na tym spotkaniu posłuchamy jak pustka egzystencjalna, brak poczucia sensu i stres mają się do czułości oraz co tutaj nam podpowiadają naukowe badania. Wspólnie z prowadzącą zastanowimy się, co wpływa negatywnie na człowieka i rodzinę, by potem poszukać „terapii” poprzez domową czułość i to, co w zasięgu każdego małżeństwa (propozycje w postaci listy). Przyjrzymy się jak rozwijać domową czułość i ją podtrzymywać, by cieszyć się czułym domem.
Marlena Bessman-Paliwoda – mama trzech synów i córki. Od dziesięciu lat żona Lukasza. Absolwentka UW, autorka tekstów. Współpracuje z mediami katolickimi. Pisze o duchowości mamy, małżeństwie, przekazywaniu wartości dzieciom. Prowadziła internetowy projekt dla małżeństw „Małżeństwo – mamy się dobrze”, tworzy pomoce oraz warsztaty dla małżeństw i narzeczonych. Razem z mężem zaangażowana w dzieło ewangelizacji.
GODZ. 12:00
„Rozmowa”
Wykład, podczas którego prelegentka poruszy temat najważniejszych zagadnień z dziedziny komunikacji. Małżonkowie dowiedzą się czym jest reguła dobrego STARU i dobrego STOPU, empatyczne słuchanie drugiego człowieka, komunikat NVC i praktykowanie wdzięczności. Uczestnicy odkryją również dlaczego jest to takie ważne w małżeństwie oraz jak zmienia to nasze relacje z poczucia bycia w więzieniu na świadome budowanie więzi.
Magdalena Kleczyńska – z wykształcenia doradca rodzinny i małżeński. Zawodowo od wielu lat zajmuje się pomocą psychologiczną dla par. Autorka książki „Obdarowani sobą. Sztuka budowania więzi”. Pomysłodawczyni i współautorka warsztatów dla młodzieży „Licencja na miłość”. Liderka wspólnoty dla kobiet w diecezji tarnowskiej „Obdarowana. Spotkania dla kobiet”. Prowadzi liczne konferencje, wykłady i rekolekcje w tematyce budowania szczęściodajnych więzi. Prywatnie od 12 lat żona i mama trójki dzieci.