8 LUTEGO – KONFERENCJA „Od małżeństw dla małżeństw”

TERMIN: 8 lutego 2020 (sobota), 10:00 – 16:00

MIEJSCE: Aula Wielka – Akademia Ignatianum (ul. Kopernika 26)

PROWADZENIE: Mateusz Ostafil

LICZBA UCZESTNIKÓW: max. 150 osób


„Potrzeby w związku – droga do lepszego rozumienia siebie i innych”

GODZ. 10:00 MAGDALENA PAJDAK

W codziennym zabieganiu wiele wysiłku wkładamy w wykonanie zadań, załatwienie ważnych spraw, jednak często nie wiemy co nami kieruje i dlaczego akurat na określone działania się decydujemy. Tymczasem wszystko, co robimy, wynika z potrzeb, które staramy się zaspokoić. Ważne jest, aby być ich świadomym, rozumieć z czego wynikają oraz dlaczego realizujemy je w taki, a nie inny sposób. To sposób na życie w zgodzie ze sobą, a w konsekwencji z innymi. Szczęśliwy związek zaczyna się od poznania i respektowania własnych potrzeb, ponieważ dopiero wtedy można wejść na dojrzałą drogę dbania o siebie (wzajemnie). 


Magdalena Pajdak (Sztuka Rozwoju) – Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Ukończyła Szkołę Coachingu Prorozvoyovo, Szkołę Trenerów Biznesu i Rozwoju Osobistego BCB w Krakowie. Od 2011 roku prowadzi szkolenia oraz warsztaty rozwoju umiejętności społecznych. Pracowała z wolontariuszami, liderami oraz trenerami w ramach projektu „Szlachetna Paczka”. Ma doświadczenie jako specjalista HR, menadżer, koordynator poradni psychologicznej. Obecnie pracuje jako Soft Skills Mentor w szkole programowania. W swojej pracy szczególnie skupia się na istocie komunikacji interpersonalnej, umiejętności budowania relacji, pracy z negatywnymi przekonaniami oraz wzmacnianiu naturalnego potencjału osobowego. Jest autorka warsztatów „Poszukiwana – poszukiwany. Warsztaty rozwojowe dla singli” oraz „Komunikacja w związku. Warsztaty dla par”. Prywatnie żona z półrocznym stażem, miłośniczka kotów, kawy i gór. 

„Wrażliwość, czyli skarb waszego związku”

GODZ. 12:00 MONIKA I MARCIN CHOCHLA 

W związku warto rozwijać się mądrze. Nie wystarczą hasła motywacyjne, piękne cytaty powieszone na ścianie
i wzniosłe słowa. Nie wystarczy nawet masa książek, konferencji czy podcastów. Żeby mądrze się rozwijać potrzeba wartościowo przeżytego czasu: na warsztatach, rekolekcjach, podczas różnych ćwiczeń, na psychoterapii. Tak, by dać z siebie coś więcej, by wypróbować nowe zachowania, inne sposoby działania. Na wykładzie (z elementami warsztatu) przyglądniemy się tym miejscom, które zwykle pomijamy w walce o idealny związek: trudnościom, wstydowi, wrażliwości, odrzuceniu, porażkom. Opierając się na badaniach dr Brene Brown, rozbierzemy wstyd na czynniki pierwsze, podpowiemy, jak budować zaufanie do siebie i poszukamy wskazówek, jak tworzyć w związku przestrzeń do bycia sobą z całym naszym pięknem i słabościami.Monika i Marcin Chochla – humanistka i inżynier, psycholog i automatyk, choleryk i flegmatyk. Siedem lat temu nikt nie wierzył, że ten związek przetrwa. Są małżeństwem od 4 lat, rodzicami Gabrysi (2,5 roku) i Bolka (6 miesięcy). Monika jest autorką bloga www.chcemisie.com.pl, zawodowo zajmuje się tematami wrażliwości, wstydu i odwagi na warsztatach i spotkaniach indywidualnych jako psycholog i trener. Marcin – inżynier automatyk – doskonali się w branży bezpieczeństwa maszyn, posługuje także wśród chorych jako nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej oraz wśród więźniów jako wolontariusz w zakładzie karnym. Uwielbiają razem tańczyć i przemierzać świat rowerem (z roczną Gabrysią przejechali 700 km trasą Greenvelo).

„Święta rozkosz” – intymność w małżeństwie 

GODZ. 14:30 MAGDALENA I MACIEJ POPRAWA

Sfera seksualna spełnia bardzo ważną rolę w małżeństwie. Niby wszyscy o tym wiemy, ale… No właśnie, bardzo często nie potrafimy o tym rozmawiać. Nawet z najbliższą osobą. Wstydzimy się, krępujemy, nie umiemy dobrać słów. I przede wszystkim boimy się odrzucenia i niezrozumienia swoich potrzeb. Prelegenci w swoim wykładzie „Święta rozkosz” – intymność w małżeństwie spróbują przedstawić, dlaczego seks w małżeństwie jest ważny; co się pod nim kryje – jakie potrzeby zaspakaja. Zastanowią się, co ma wpływ na udane życie seksualne, czy prawdą jest, że w tej „kwestii trzeba się sprawdzić”, jak zmienia się życie seksualne w stałym związku, jaki wpływ mają na ludzi schematy wyniesione z domów rodzinnych, z jakimi najczęściej problemami seksualnymi przychodzą małżonkowie do gabinetów terapeutów i co robić, kiedy już pojawią się trudności.


Magdalena i Maciej Poprawa – małżeństwo z 15-letnim stażem i trójką dzieci. Związani ze Stowarzyszeniem Komunia Małżeństw. Pobrali się szybko, ponieważ od razu czuli, że „to jest to”. Potem pozostało tylko budować wspólnotę małżeńską. Wspólnie odkrywają, czym jest miłość, co to znaczy wychowywać nastolatków i jak zadbać o więź w świecie ogromnego pośpiechu. Uwielbiają czas we dwoje – wówczas albo gadają, albo coś robią w domu, albo oglądają film. Magda jest psychoterapeutą. Pracuje z małżeństwami, rodzinami oraz prowadzi terapie indywidualne. Razem z Maćkiem organizują rekolekcje i warsztaty dla małżeństw.