TERMIN: 11 lutego 2023 (sobota), 9:00 – 15:00
MIEJSCE: Aula Wielka – Akademia Ignatianum, ul. Kopernika 26
PROWADZENIE i OBSŁUGA TECHNICZNA: Anna i Michał Gazdowie (Fundacja Przestrzeń Dobra)
Czas na miłość! To hasło towarzyszy nam od pierwszej edycji krakowskiego Tygodnia Małżeństwa, a w roku 2023 zostało wybrane również tematem przewodnim Tygodnia Małżeństwa w Polsce. Podczas konferencji prelegenci opowiedzą między innymi o tym, dlaczego CZAS to najcenniejsze co mamy; jak nie tracić CZASU na te same kłótnie i nieporozumienia w związku; a także – jak wykorzystać CZAS do budowania bliskości w relacji.
WYKŁADY:
godz. 9:00
„Profesjonalizacja małżeństwa – czyli jak inwestować w małżeństwo, by się to zwróciło?”
Czas – najcenniejsze co mamy. A małżeństwo to inwestycja na wiele lat, a więc ogromną ilość czasu. Czy istnieją więc zasady inwestowania, które zwiększą prawdopodobieństwo dobrego zwrotu? Pierwsza dekada małżeństwa to dekada inwestycji w fundamenty, na których stać będzie budowla całego życia. Zasady, organizacja, podział obowiązków, diagnoza potrzeb i wyzwań, optymalizacja procesów, dobra komunikacja – to tematy naturalne dla nas, gdy myślimy o sferze zawodowej – tej, w której mamy być profesjonalni. Ale niezbyt często myślimy tymi kategoriami w domu. Wspólne budowanie małżeństwa, rodziny, domu i firmy w przeciągu pierwszej dekady małżeństwa daje przestrzeń do obserwacji mechanizmów, które niszczą lub wspierają ten proces. Tym budującym chcemy się przyjrzeć.
Anna i Adam Weberowie – wspólny cel na mapie wytyczyli mając 16 lat, gdy siedzieli razem w ławce. Z obrączkami na palcach od 10 lat. Zaliczyli pierwszą dekadę. Pierwszy bieg. „Obczaili” co i jak z tym małżeństwem. Ustawili lusterka, kierownicę. Zapięli pasy oraz trzy foteliki dziecięce. Odbyli kilka drobnych przejażdżek – krótkich, ale intensywnych. Stwierdzili, że działa ta bryka, niezłe z niej cacko i ma gigantyczny potencjał. Wrzucili dwójeczkę 🙂 A na podstawie doświadczeń zebranych dotychczas, postanowili pomóc dobrze inwestować innym.

godz. 11:00
2) Magdalena i Ireneusz Trojanowie
„Komunikacja – co zrobić, żeby kłócić się w życiu o jedną rzecz tylko raz?”
Mówienie o sobie nie zawsze oznacza egocentryzm. Tymczasem często to jedyna droga dojścia do porozumienia w związku. Jak się kłócić nie raniąc siebie nawzajem? W jaki sposób przedstawić drugiej osobie swój punkt widzenia? Czy rzeczywiście walczysz o prawdę, czy po prostu o swoją rację? Podczas wykładu uczestnicy poznają niezwykle skuteczny – zbudowany na trzech prostych filarach – sposób, żeby kłócić się tylko raz o jedną rzecz. 11 lat własnego związku oraz około 600 par spotkanych w poradni daje całkiem duże spektrum doświadczeń, którymi będziemy chcieli się podzielić. Ostrzegamy – po tej konferencji, żadna Wasza kłótnia nie będzie już taka sama 🙂
Magdalena i Ireneusz Trojanowie – pomimo 11-letniego stażu małżeńskiego nadal najbardziej pasjonuje ich odkrywanie siebie nawzajem. Lubią tańczyć salsę/bachatę, jazdę na rolkach i tureckie seriale (bardziej Ona) oraz biegać, jeździć motocyklem i wędkować (bardziej On). Od 6 lat prowadzą poradnię rodzinną przy NSPJ. Magdalena jest z wykształcenia pedagogiem, a Ireneusz filozofem. Mają dwójkę dzieci i psiaka. Uwielbiają rodzinne wycieczki, ale też podróżowanie tylko we dwoje.

godz. 13:00
3) Dorota i Radosław Zielińscy
„Bliskość – jak ją budować?”
Bliskość wydaje się być oczywista dla wszystkich. Jest czymś za czym się tęskni, o czym się marzy, czego się pragnie. Pojawia się, gdy wchodzimy z kimś w relację. Ta oczywistość bliskości potrafi być jednak zdradliwa. Próbowaliście kiedyś zdefiniować bliskość? Ile razy myślimy o bliskiej nam osobie, że „na pewno się domyśli”? A on/ona się nie domyśla któryś raz z rzędu… Podczas wykładu chcielibyśmy zastanowić się czym jest bliskość. Opowiedzieć o tym, co sprzyja bliskości, a co ją niszczy. Poszukamy „budulców” bliskości i jej „rozpraszaczy”. Porozmawiamy o komunikacji, zaufaniu, (nie)domyślaniu się. Opowiemy o lęku w relacji i o tym, co może pomóc w przezwyciężaniu go.
Dorota i Radosław Zielińscy – małżeństwo z niespełna 3-letnim stażem. Członkowie wspólnoty uwielbienia i ewangelizacji Janki. Dorota jest pedagogiem i psychoterapeutką, Radek jest nauczycielem historii. Pasjonaci szukania czasu dla siebie nawzajem, gościnności i bycia.
