13 LUTEGO – KONFERENCJA ONLINE „Bliscy czy oddaleni?” (wydarzenie współorganizowane)

TERMIN: 13 lutego 2021 (sobota), godz. 10:00

MIEJSCE: wydarzenie ONLINE : https://youtu.be/u936G_Z0xaQ (kanał Tygodnia Małżeństwa w Polsce https://www.youtube.com/channel/UC0wru-JZQ-9GhyATHDmm6Vw)

CZAS TRWANIA: 5 godzin

Wydarzenie współorganizowane z Fundacją Tydzień Małżeństwa (www.tydzienmalzenstwa.pl) oraz pozostałymi miastami uczestniczącymi w ogólnopolskiej edycji projektu.

Opis wydarzenia

„Małżeństwo szczepionką na trudne czasy”

VII Tydzień Małżeństwa w Gdańsku

Gmina Miasta Gdańsk

zaprasza

„Bliscy czy oddaleni” ? – popularno-naukowa konferencja online dla małżeństw

Program

godz. 10.00 „Zawiłości małżeńskiej miłości”

godz.11.00  „W co grają małżonkowie? Relacja jako gra. „

godz. 12.00  „Rozmowy o intymności – jak budować bliskość fizyczną w związku „

12.50-14.00 przerwa, możliwość przysyłania pytań

14.00-15.00 – odpowiedzi na pytania z czatu, dyskusja

swoją wiedzą podzielą się:

Krystyna Mierzejewska Orzechowska psycholog, psychoterapeuta, terapeuta par

Dr hab. Magdalena Błażek psycholog, psychoterapeuta

Dr Aleksandra Lewandowska Walter – psycholog, terapeuta par i rodzin

Katarzyna Nowicka – psycholog, psychoterapeuta i Michał Nowicki  – inżynier

moderatorzy Agnieszka i Maciej Kamińscy Fundacja Tydzień Małżeństwa

zapisy nie są wymagane

wydarzenie jest bezpłatne sfinansowane ze środków Gminy Miasta Gdańsk

Zawiłości małżeńskiej miłości – Krystyna Mierzejewska – Orzechowska 

Doświadczenie miłości, którą możemy dawać sobie nawzajem jest podstawową ochroną człowieka w trudach życia. Żeby umieć kochać potrzebujemy doświadczyć bycia kochanym. Więź małżeńska to jedyna relacja w rodzinie z wyboru, który jest determinowany nieświadomymi wzorcami przywiązania wyniesionymi z rodzin pochodzenia. Rozpoznanie pierwotnego stylu przywiązania u obydwojgu odsłania obszary wrażliwości, pogłębia wzajemne rozumienie i daje poczucie bezpieczeństwa w relacji. Dobry, długotrwały związek jest szansą na rozwój osobisty obydwu osób. Wybór partnera na życie to silne pragnienie miłości i szczęścia. Partnerzy mają poczucie, że są sobie przeznaczeni i to jest wspaniałe przeżycie. A z czasem ważne jest wspólne podejmowanie trudu w pokonywaniu kolejnych kryzysów, aby potwierdzić to przeznaczenie.

W co grają małżonkowie? Relacja jako gra. Dr hab. Magdalena  Błażek

i dr Aleksandra Lewandowska- Walter

Celem wystąpienia będzie pokazanie różnych sposobów radzenia sobie małżonków z konfliktami i negatywnymi emocjami w relacji. Gdy partnerzy nie potrafią otwarcie rozmawiać o tym, co jest dla nich trudne i wywołuje napięcie stosują bardziej ukryte formy agresji, takie jak gry i manipulacje mające na celu zbliżenie, ustalenie hierarchii w parze lub krótkoterminowe rozładowanie napięcia bez rozwiązania rzeczywistego konfliktu. Zachowania te stają się wzorcem relacji nieuświadamianym przez partnerów, a często także niedostrzeganym przez otoczenie. Jak wykazują badania, w długoterminowej perspektywie obecność tego rodzaju zachowań wpływa jednak negatywnie nie tylko na jakość życia w związku, ale także na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Rozmowy o intymności – jak budować bliskość fizyczną w związku – Katarzyna i Michał Nowiccy

Podczas wystąpienia  zostaną wyakcentowane różne tematy, o których warto rozmawiać w związku by bliskość była coraz pełniejsza i satysfakcjonująca dla obojga. Prowadzący zaproszą  małżonków do intymnych dialogów we dwoje, by mogli wspólnie prześledzić  przyczyny ewentualnych trudności i czerpać dobra energię płynącą z ich seksualności .